Dynia Dorotka

dynia dorotka

Spis treści

Artykuł ten przybliży historię najsłynniejszej, najcięższej i najbardziej znanej dyni w Polsce – “Dorotki” z Podkarpacia. “Dorotka” to wyjątkowa odmiana dyni, która w 2023 roku pobiła rekord Polski, ważąc ponad 907 kilogramów. Ponad to, dowiemy się więcej o sezonie na dynie w Polsce, największych odmianach uprawianych w kraju, procesie hodowli rekordzistów, różnorodności odmian dyni oraz rekordach dyniowych na świecie.

Kluczowe wnioski

  • Dynia Dorotka to wyjątkowa odmiana dyni, która ustanowiła nowy rekord Polski w 2023 roku.
  • Sezon na dynie w Polsce przypada od końca sierpnia do października, a w tym czasie organizowane są liczne wystawy tych warzyw.
  • W Polsce uprawia się około 45 różnych odmian dyń, z których najbardziej znana jest typ Cucurbita pepo.
  • Hodowla rekordzistki “Dorotki” wymagała ogromnego poświęcenia ze strony hodowcy, ale zaowocowała ustanowieniem nowego rekordu.
  • Choć “Dorotka” nie pobiła światowego rekordu, jej imponujący rozmiar stawia ją w elicie największych dyń na świecie.

Sezon na Dynie w Polsce

Sezon na dynie w Polsce przypada zazwyczaj od końca sierpnia do października. Jest to okres, gdy dojrzałe warzywa zachwycają pięknym kolorem i imponującym rozmiarem. W tym czasie w wielu miejscach kraju organizowane są wystawy poświęcone tym warzywom, na których można podziwiać rekordy pod względem wagi i wielkości. Dynia jest uprawiana w około 45 różnych odmianach w Polsce, z których najbardziej znaną jest typ Cucurbita pepo, będący symbolem m.in. Halloween.

Największa Dynia na Podkarpaciu

W 2023 roku na Podkarpaciu wyhodowano rekordowo dużą dynię, ważącą ponad 907 kilogramów. Warzywo to zostało nazwane “Dorotką” przez córkę hodowcy, pana Mateusza Dąbrowskiego z Zarzecza. Choć zabrakło jej nieco do światowego rekordu wynosącego 1247 kilogramów, ustanowionego przez Travisa Gingera z Minnesoty w USA, to i tak “Dorotka” pobiła rekord Polski, który wcześniej wynosił 893,5 kg. Imponujący wynik dyni z Podkarpacia zawdzięczana jest nie tylko talentom hodowcy, ale także wyjątkowo sprzyjającym warunkom klimatycznym, które pozwoliły na tak niezwykły rozwój rośliny.

Proces Hodowli Rekordzistki

Rekordowa “Dorotka” została posadzona na przełomie marca i kwietnia przez pana Mateusza Dąbrowskiego. Roślina rozwijała się w zastraszającym tempie, dorastając do imponujących rozmiarów. Podczas upałów dynia była w stanie absorbować nawet 400 litrów wody dziennie, a w nocy jej waga mogła zwiększyć się o aż 15 kilogramów. Taka intensywna uprawa i pielęgnacja wymagała od hodowcy ogromnego poświęcenia, ale zaowocowała ustanowieniem nowego rekordu Polski.

Różnorodność Odmian Dyni

Dynia jest uprawiana w około 45 różnych odmianach w Polsce. Jedną z najbardziej znanych jest typ Cucurbita pepo, będący symbolem m.in. Halloween. Obok tej odmiany, w kraju uprawia się także wiele innych ciekawych i zróżnicowanych rodzajów dyń, różniących się m.in. kształtem, kolorem, smakiem i zastosowaniami w kuchni. Dzięki tej różnorodności odmian, dynie stają się coraz bardziej popularne i doceniane przez Polaków.

Poniższa tabela przedstawia kilka przykładowych odmian dyń uprawianych w Polsce oraz ich charakterystyczne cechy:

Odmiana Kolor Kształt Zastosowanie
Hokkaido Pomarańczowy Okrągły Przetwory, dekoracje
Butternut Kremowy Wydłużony Zupy, dania główne
Muszkietka Żółty Spłaszczony Pieczona, zupy
Patisony Biały Płaski Warzywa na parze, sałatki

Różnorodność odmian dyń pozwala na szerokie zastosowanie tych warzyw w kuchni, a także w dekoracji i sztuce. Bogactwo form, kolorów i smaków sprawia, że dynie stają się coraz bardziej doceniane i popularne wśród Polaków.

dynia dorotka – Polska Rekordzistka

Dorotka” to wyjątkowa odmiana dyni, która w 2023 roku pobiła rekord Polski, ważąc ponad 907 kilogramów. Warzywo to zostało wyhodowane przez pana Mateusza Dąbrowskiego z Zarzecza na Podkarpaciu. Choć nie udało mu się pobić światowego rekordu, to jego osiągnięcie i tak zapewniło “Dorotce” tytuł najcięższej dyni w historii Polski. Hodowca zapowiedział, że wykorzysta nasiona z tej rekordowej rośliny do wyhodowania kolejnych potężnych okazów, dążąc do pobicia światowych rekordów.

Międzynarodowe Rekordy Dyniowe

Choć “Dorotka” z Podkarpacia nie pobiła światowego rekordu w hodowli dyń, to i tak jej imponujący wynik stawia ją w ścisłej czołówce rekordowych okazów na świecie. Dotychczasowy światowy lider to dynia wyhodowana przez Travisa Gingera z Minnesoty w USA, ważąca 1247 kilogramów. Rekordy te pokazują, jak ogromny potencjał rozwojowy mają te warzywa oraz jak wiele można osiągnąć dzięki zaangażowaniu i talentowi hodowców. Daje to nadzieję, że w kolejnych latach padną kolejne, jeszcze bardziej imponujące rekordy wielkości i wagi dyni na świecie.

Wniosek

Historia “Dorotki” – najsłynniejszej dyni z Podkarpacia, pokazuje, jak wiele można osiągnąć w hodowli tych warzyw. Dzięki talentowi i determinacji hodowcy, pana Mateusza Dąbrowskiego, “Dorotka” ustanowiła nowy rekord Polski, ważąc ponad 907 kilogramów. Choć zabrakło jej nieco do światowego rekordu, to i tak jej imponujący rozmiar stawia ją w elicie największych dyń na świecie.

Rozwój tej rośliny jest dowodem na to, jak fascynującym i pełnym niespodzianek może być świat przyrody. Doświadczenie “Dorotki” daje nadzieję, że w kolejnych latach powstaną jeszcze bardziej imponujące okazy dyń, które zachwycą cały świat. Może to również inspirować do dalszych badań nad dynią oraz ochroną przyrody, aby poznawać i chronić te niezwykłe rośliny warzywne.

FAQ

Kiedy przypada sezon na dynie w Polsce?

Sezon na dynie w Polsce przypada zazwyczaj od końca sierpnia do października. Jest to okres, gdy dojrzałe warzywa zachwycają pięknym kolorem i imponującym rozmiarem.

Jakie rekordy ustanowiła “Dorotka” – największa dynia z Podkarpacia?

W 2023 roku na Podkarpaciu wyhodowano rekordowo dużą dynię, ważącą ponad 907 kilogramów. Warzywo to zostało nazwane “Dorotką” i pobiło rekord Polski, który wcześniej wynosił 893,5 kg.

Jak przebiegał proces hodowli rekordowej “Dorotki”?

Rekordowa “Dorotka” została posadzona na przełomie marca i kwietnia przez pana Mateusza Dąbrowskiego. Roślina rozwijała się w zastraszającym tempie, dorastając do imponujących rozmiarów. Podczas upałów dynia była w stanie absorbować nawet 400 litrów wody dziennie, a w nocy jej waga mogła zwiększyć się o aż 15 kilogramów.

Jakie inne odmiany dyni uprawiane są w Polsce?

Dynia jest uprawiana w ok. 45 różnych odmianach w Polsce. Jedną z najbardziej znanych jest typ Cucurbita pepo, będący symbolem m.in. Halloween. Obok tej odmiany, w kraju uprawia się także wiele innych ciekawych i zróżnicowanych rodzajów dyń, różniących się m.in. kształtem, kolorem, smakiem i zastosowaniami w kuchni.

Jak wygląda sytuacja rekordów dyniowych na świecie?

Choć “Dorotka” z Podkarpacia nie pobiła światowego rekordu w hodowli dyń, to i tak jej imponujący wynik stawia ją w ścisłej czołówce rekordowych okazów na świecie. Dotychczasowy światowy lider to dynia wyhodowana przez Travisa Gingera z Minnesoty w USA, ważąca 1247 kilogramów.

Powiązane artykuły