Meszki to niewielkie owady (2-6 mm) o krótkich, grubych odnóżach i szerokich skrzydłach. Samice są szare, a samce czarne ze srebrnymi plamami. W Polsce występuje ponad 50 gatunków meszek. Larwy i poczwarki meszek występują w wodach płynących, a samice składają jaja na podwodnej roślinności. Ich cykl rozwojowy zależy od temperatury wody i trwa 5-15 dni dla larw oraz 4-6 tygodni dla przepoczwarzenia się. Meszki żyją około 2-3 tygodni. Samice mają aparat gębowy służący do pobierania krwi, a ich ugryzienie jest nawet 3 razy bardziej dotkliwe niż w przypadku komarów. Meszki preferują żywicieli w zależności od gatunku i mogą być niebezpieczne dla zwierząt, przenosząc choroby jak ślepota rzeczna. Nie są jednak poważnym zagrożeniem dla ludzi w Polsce.
Najważniejsze informacje
- Meszki to niewielkie, krwiosysące owady występujące w Polsce
- Mają krótkie, grube odnóża i szerokie skrzydła, samice są szare, a samce czarne ze srebrnymi plamami
- Ich cykl rozwojowy trwa od 5 do 15 dni dla larw i 4-6 tygodni dla przepoczwarzenia
- Ugryzienia meszek są silnie odczuwalne, nawet 3 razy bardziej dotkliwe niż ukąszenia komarów
- Meszki mogą być niebezpieczne dla zwierząt, przenosząc choroby, ale nie stanowią poważnego zagrożenia dla ludzi w Polsce
Co to jest meszka i jak wygląda?
Meszki to niewielkie owady (2-6 mm) o krótkich, grubych odnóżach i szerokich skrzydłach. Samice są szare, a samce czarne ze srebrnymi plamami. W Polsce występuje ponad 50 gatunków meszek. Larwy i poczwarki meszek występują w wodach płynących, takich jak rzeki, potoki czy rowy melioracyjne. Samice składają jaja na podwodnej roślinności i liściach na powierzchni wody. Długość cyklu rozwojowego zależy od gatunku i czynników środowiskowych, głównie temperatury wody. Latem larwy wylęgają się po 5-15 dniach, a ich przepoczwarzenie się następuje po 4-6 tygodniach. Następnie z poczwarki wylęga się młodociana postać owada, która po tygodniu staje się dorosłym osobnikiem. Meszki żyją 2-3 tygodnie.
Ślady ugryzienie meszki – objawy
Podobnie jak u komarów, samice meszek mają aparat gębowy służący do pobierania krwi. Ich ugryzienie jest nawet 3 razy bardziej dotkliwe niż w przypadku komarów. Meszki przekłuwają skórę, a następnie poszerzają ranę, rozszarpując jej brzegi wraz z naczyniami krwionośnymi. Wypływającą krew wysysają ryjkiem. Ślina meszek zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi i znieczulające, przez co początkowo bolesne jest jedynie rozrywanie skóry.
Charakterystycznymi objawami ugryzienia są małe, czerwone grudki, które są bolesne i swędzące. Mogą również pojawić się pęcherze z płynem.
Czy ugryzienie meszki jest groźne?
Meszki są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt, takich jak bydło i konie. W przypadku masowych ukłuć u zwierząt występuje znaczna utrata krwi, wzrost temperatury ciała i liczne owrzodzenia. Możliwe jest również zablokowanie dróg oddechowych przez opuchliznę lub mechaniczną blokadę, które powodują uduszenie zaatakowanego zwierzęcia.
W Polsce meszki nie stanowią poważnego zagrożenia dla ludzi i nie są nosicielami chorób. Jednak w Afryce i Ameryce Południowej meszki mogą przenosić nicienie wywołujące ślepotę rzeczną, a także być wektorem dla chorób takich jak dżuma, trąd czy zapalenie mózgu.
Uczulenie na jad meszki
Jad meszek jest w większości odpowiedzialny za reakcję toksyczną, ale możliwa jest również reakcja alergiczna. Antykoagulanty zapobiegające krzepnięciu krwi mogą powodować łagodne lub ciężkie reakcje alergiczne u osób wrażliwych. Opisano jedynie kilka skrajnych przypadków wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem życia. Najczęściej ma miejsce alergiczne zapalenie skóry, które objawia się obrzękiem, bólem, zwiększoną ciepłotą skóry i silnym świądem. Może również wystąpić osłabienie, ból głowy, gorączka, nudności i wymioty. Laboratoria oferują testy, dzięki którym możliwe jest zidentyfikowanie alergii na jad meszki.
Kiedy udać się do lekarza po ugryzieniu meszki?
Wizyty lekarskiej wymagają duży odczyn wokół ugryzienia, nieustępujące objawy i powiększanie się zmian, podejrzenie wtórnego zakażenia ranek oraz reakcje ogólnoustrojowe. W tych przypadkach wskazane jest przyjęcie leków działających ogólnie. Ukąszenia w większości wywołują przejściowe dolegliwości, które nie powinny być niepokojące.
Objawy wymagające wizyty u lekarza | Objawy, które nie wymagają wizyty |
---|---|
|
|
W tych przypadkach wskazane jest przyjęcie leków działających ogólnie.
Co stosować na ugryzienie meszki?
Na ugryzienie meszki można stosować krem z octanem hydrokortyzonu 0,5% lub 1%, który działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Żel z dimetyndenem łagodzi pieczenie, obrzęk i świąd, zmniejsza rozszerzenie naczyń krwionośnych. Okłady lub żel z octowinianem glinu wykazują działanie zmniejszające obrzęk i ból.
W przypadku dużych reakcji miejscowych zastosowanie mają leki przeciwhistaminowe stosowane doustnie. Można również zastosować domowe sposoby łagodzące, takie jak zimne okłady, roztwór sody oczyszczonej lub okłady z ziołowych naparów.
Jak długo goją się ugryzienia meszki?
Najczęściej ślad po ugryzieniu meszki znika po tygodniu. Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwświądowych wpływa na zmniejszenie odczynu i skrócenie czasu jego występowania. Nie należy drapać ran, ponieważ może to przedłużyć gojenie. Powstający obrzęk nie wymaga podania antybiotyków, jeśli nie ma innych dowodów na wtórne zakażenie.
Objawy | Czas gojenia | Domowe sposoby łagodzenia |
---|---|---|
Małe, czerwone grudki, bolesne i swędzące | Około 1 tydzień |
|
Pęcherze z płynem | Do 2 tygodni |
|
Należy pamiętać, aby nie drapać ran, ponieważ może to przedłużyć proces gojenia. W przypadku większych reakcji miejscowych konieczne jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych doustnie.
Dla kogo ugryzienie meszki może być niebezpi
Chociaż w Polsce ugryzienia meszek nie stanowią poważnego zagrożenia dla ludzi, to w niektórych przypadkach mogą być one niebezpieczne. Szczególnie narażone są osoby z alergią na jad meszek, które mogą doświadczyć ciężkich reakcji, takich jak wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu.
Ugryzienia meszek są również bardzo niebezpieczne dla zwierząt, takich jak bydło, konie czy owce. Masowe ataki meszek powodują u nich znaczną utratę krwi, podwyższenie temperatury ciała, a nawet mogą prowadzić do uduszenia w wyniku obrzęku dróg oddechowych. W niektórych regionach meszki mogą również przenosić choroby, takie jak ślepota rzeczna.
Ponadto, osoby z osłabioną odpornością, np. małe dzieci lub osoby starsze, mogą być bardziej podatne na komplikacje po ugryzieniach meszek, takie jak wtórne infekcje. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem w celu zapewnienia właściwej opieki medycznej.